Համագործակցության մեկնարկ՝ Freedom Broker Armenia և Teach For Armenia
Teach For Armenia-ն և Freedom Broker Armenia-ն մեկնարկում են համագործակցություն՝ խթանելու ֆինանսական գրագիտությունն ու կրթական նորարարությունը
Երևան, Հայաստան — 2025 թվականի հունիսի 16-ը — Teach For Armenia հիմնադրամը հպարտությամբ հայտարարում է նոր համագործակցության մասին Freedom Broker Armenia ընկերության հետ, որի նպատակն է Հայաստանում խթանել ֆինանսական գրագիտությունն ու կրթական նորարարական մոտեցումները։
Այս համագործակցության շրջանակում Freedom Broker Armenia-ն կիրականացնի ֆինանսական գրագիտության կրթական ծրագիր Teach For Armenia-ի շրջանավարտ-դեսպանների համար՝ զինելով նրանց անհրաժեշտ հմտություններով՝ տեղեկացված ֆինանսական որոշումներ կայացնելու և համայնքներում դրական փոփոխություններ իրականացնելու համար։
Բացի այդ, Freedom Broker Armenia-ն աջակցել է Teach For Armenia-ի «Կայծ» սոցիալական նորարարության ինկուբատորին։ «Կայծ»-ը Հայաստանում առաջին սոցիալական ինկուբատորն է կրթական նախաձեռնությունների համար։ Այս հարթակի միջոցով Teach For Armenia-ի շրջանավարտ-դեսպանները կարող են իրականացնել սոցիալական ծրագրեր, որոնք ուղղված են կրթության և գյուղական համայնքներում առկա խնդիրների լուծմանը։
«Մենք խորապես երախտապարտ ենք Freedom Broker Armenia-ին՝ Հայաստանում կրթության միջոցով ապագայի մեջ ներդրում կատարելու համար», — նշել է Teach For Armenia-ի զարգացման ղեկավար Վարդան Պարթամյանը։ «Այս համագործակցությունը ոչ միայն բարձրացնում է ֆինանսական գրագիտության մակարդակը, այլ նաև խթանում է նորարարական մտածողությունը, որն անհրաժեշտ է երկարաժամկետ դրական փոփոխությունների համար»։
«Մենք հավատարիմ ենք իրական արդյունքների ապահովմանը՝ գործնական կրթություն, չափելի ազդեցություն և երկարաժամկետ փոփոխություն։ Այս տեսակի գործընկերությունը կարող է փոխել մտածելակերպը և նոր սերնդին վստահություն տալ՝ կերտելու սեփական ապագան», — նշել է Freedom Broker Armenia-ի փոխտնօրեն Էդուարդ Սաֆարյանը։
Freedom Broker Armenia-ն կիսում է Teach For Armenia-ի հավատը, որ կրթությունը կայուն ապագայի հիմնաքարն է։ Կրթությանն աջակցելով՝ կազմակերպությունը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի զարգացման գործընթացում։
Teach For Armenia-ի մասին
Teach For Armenia-ն կրթական հիմնադրամ է, որը ձգտում է համակարգային բարեփոխումների։ Այն իր գործունեությամբ հասնում է շուրջ 30,000 աշակերտի՝ ներառելով Հայաստանի հանրային դպրոցների 10%-ը և գյուղական համայնքներում սովորող երեխաների 20%-ը։ Կազմակերպության գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝
• նոր մասնագետների ներգրավում հանրակրթական դպրոցներում ուսուցման գործընթացում
• շրջանավարտների համայնքի ձևավորում՝ երկարաժամկետ ազդեցության համար
• կրթական համակարգի բարեփոխում
Freedom Broker Armenia-ի մասին
Freedom Broker Armenia-ն առաջատար ներդրումային և բրոքերային կազմակերպություն է, որը ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրում է հասանելիություն համաշխարհային ֆինանսական շուկաներին։ Ընկերությունը հանդես է գալիս ֆինանսական գրագիտության զարգացման և կրթական նախաձեռնությունների աջակցման ակտիվ կողմնակից՝ խթանելով կայուն աճը Հայաստանում։

Запуск партнерства: Freedom Broker Armenia и Teach For Armenia
Фонд Teach For Armenia с гордостью объявляет о новом партнерстве с Freedom Broker Armenia, целью которого является продвижение финансовой грамотности и образовательных инноваций в Армении.
В рамках этого партнерства Freedom Broker Armenia реализует программу обучения финансовой грамотности для выпускников-послов Teach For Armenia, вооружая их необходимыми навыками для принятия обоснованных финансовых решений и внедрения позитивных изменений в своих сообществах.
Кроме того, Freedom Broker Armenia поддержал социальный инновационный инкубатор Teach For Armenia «Kayts». «Kayts» — первый социальный инкубатор для образовательных инициатив в Армении. С помощью этой платформы выпускники-послы Teach For Armenia могут запускать социальные проекты, направленные на решение проблем в сфере образования и сельских сообществ.
«Мы глубоко признательны Freedom Broker Armenia за инвестиции в будущее Армении через образование», — сказал руководитель отдела развития Teach For Armenia Вардан Партамян.
По его словам, это партнерство не только повышает уровень финансовой грамотности, но и способствует инновационному мышлению, которое необходимо для долгосрочных позитивных изменений.
«Мы привержены достижению реальных результатов: практического образования, измеримого воздействия и долгосрочных изменений. Такое партнерство может изменить мышление и дать новому поколению уверенность в построении собственного будущего», — сказал замдиректора Freedom Broker Armenia Эдуард Сафарян.
Freedom Broker Armenia разделяет убеждение Teach For Armenia в том, что образование является краеугольным камнем устойчивого будущего. Поддерживая образование, организация играет решающую роль в процессе развития Армении.
О Teach For Armenia
Teach For Armenia — это образовательный фонд, приверженный системным реформам. Он охватывает около 30 000 учащихся, включая 10% государственных школ в Армении и 20% детей, обучающихся в сельских общинах. Основными направлениями деятельности организации являются:
• привлечение новых специалистов в процесс обучения в государственных школах
• формирование сообщества выпускников для долгосрочного воздействия
• реформирование системы образования
О Freedom Broker Armenia
Freedom Broker Armenia — ведущая инвестиционная и брокерская организация, которая предоставляет физическим и юридическим лицам доступ к мировым финансовым рынкам. Компания активно поддерживает развитие финансовой грамотности и образовательные инициативы, способствуя устойчивому росту в Армении.