Համագործակցության մեկնարկ՝ Freedom Broker Armenia և Teach For Armenia
Teach For Armenia-ն և Freedom Broker Armenia-ն մեկնարկում են համագործակցություն՝ խթանելու ֆինանսական գրագիտությունն ու կրթական նորարարությունը
Երևան, Հայաստան — 2025 թվականի հունիսի 16-ը — Teach For Armenia հիմնադրամը հպարտությամբ հայտարարում է նոր համագործակցության մասին Freedom Broker Armenia ընկերության հետ, որի նպատակն է Հայաստանում խթանել ֆինանսական գրագիտությունն ու կրթական նորարարական մոտեցումները։
Այս համագործակցության շրջանակում Freedom Broker Armenia-ն կիրականացնի ֆինանսական գրագիտության կրթական ծրագիր Teach For Armenia-ի շրջանավարտ-դեսպանների համար՝ զինելով նրանց անհրաժեշտ հմտություններով՝ տեղեկացված ֆինանսական որոշումներ կայացնելու և համայնքներում դրական փոփոխություններ իրականացնելու համար։
Բացի այդ, Freedom Broker Armenia-ն աջակցել է Teach For Armenia-ի «Կայծ» սոցիալական նորարարության ինկուբատորին։ «Կայծ»-ը Հայաստանում առաջին սոցիալական ինկուբատորն է կրթական նախաձեռնությունների համար։ Այս հարթակի միջոցով Teach For Armenia-ի շրջանավարտ-դեսպանները կարող են իրականացնել սոցիալական ծրագրեր, որոնք ուղղված են կրթության և գյուղական համայնքներում առկա խնդիրների լուծմանը։
«Մենք խորապես երախտապարտ ենք Freedom Broker Armenia-ին՝ Հայաստանում կրթության միջոցով ապագայի մեջ ներդրում կատարելու համար», — նշել է Teach For Armenia-ի զարգացման ղեկավար Վարդան Պարթամյանը։ «Այս համագործակցությունը ոչ միայն բարձրացնում է ֆինանսական գրագիտության մակարդակը, այլ նաև խթանում է նորարարական մտածողությունը, որն անհրաժեշտ է երկարաժամկետ դրական փոփոխությունների համար»։
«Մենք հավատարիմ ենք իրական արդյունքների ապահովմանը՝ գործնական կրթություն, չափելի ազդեցություն և երկարաժամկետ փոփոխություն։ Այս տեսակի գործընկերությունը կարող է փոխել մտածելակերպը և նոր սերնդին վստահություն տալ՝ կերտելու սեփական ապագան», — նշել է Freedom Broker Armenia-ի փոխտնօրեն Էդուարդ Սաֆարյանը։
Freedom Broker Armenia-ն կիսում է Teach For Armenia-ի հավատը, որ կրթությունը կայուն ապագայի հիմնաքարն է։ Կրթությանն աջակցելով՝ կազմակերպությունը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի զարգացման գործընթացում։
Teach For Armenia-ի մասին
Teach For Armenia-ն կրթական հիմնադրամ է, որը ձգտում է համակարգային բարեփոխումների։ Այն իր գործունեությամբ հասնում է շուրջ 30,000 աշակերտի՝ ներառելով Հայաստանի հանրային դպրոցների 10%-ը և գյուղական համայնքներում սովորող երեխաների 20%-ը։ Կազմակերպության գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝
• նոր մասնագետների ներգրավում հանրակրթական դպրոցներում ուսուցման գործընթացում
• շրջանավարտների համայնքի ձևավորում՝ երկարաժամկետ ազդեցության համար
• կրթական համակարգի բարեփոխում
Freedom Broker Armenia-ի մասին
Freedom Broker Armenia-ն առաջատար ներդրումային և բրոքերային կազմակերպություն է, որը ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրում է հասանելիություն համաշխարհային ֆինանսական շուկաներին։ Ընկերությունը հանդես է գալիս ֆինանսական գրագիտության զարգացման և կրթական նախաձեռնությունների աջակցման ակտիվ կողմնակից՝ խթանելով կայուն աճը Հայաստանում։

Teach For Armenia and Freedom Broker Armenia Launch Partnership to Promote Financial Literacy and Educational Innovation
Yerevan, Armenia – June 16, 2025 — Teach For Armenia is proud to announce a new partnership with Freedom Broker Armenia, aimed at enhancing financial literacy and educational innovation in Armenia.
As part of this collaboration, Freedom Broker Armenia will implement a financial literacy course for Teach For Armenia’s network of Alumni-Ambassadors, equipping them with tools to make informed financial decisions and drive positive change in their communities.
In addition to the course, Freedom Broker Armenia has made a generous donation to support Teach For Armenia’s Kaits Social Innovation Incubator. Kaits is Armenia’s first social innovation incubator for education starters. Through Kaits, Teach For Armenia Alumni-Ambassadors can launch social ventures that address challenges in education and rural communities.
“We are incredibly grateful to Freedom Broker Armenia for investing in the future of Armenia through education,” said Vardan Partamyan, Managing Director of Advancement of Teach For Armenia. “This partnership not only advances financial literacy, but also fuels the spirit of innovation that is essential for long-term positive change.”
“We are committed to delivering real outcomes: practical education, measurable impact, and long-term change. This kind of partnership has the power to shift mindsets and give a new generation the confidence to shape their own future,” said Eduard Safaryan, Deputy Director of Freedom Broker Armenia.
Freedom Broker Armenia shares Teach For Armenia’s belief that education is the foundation of a brighter future. By supporting education through Teach For Armenia, the organization is playing a key role in shaping Armenia’s development.
About Teach For Armenia
Teach For Armenia is an educational foundation dedicated to system reform. Collectively, its reaches 30,000 students across Armenia, impacting 10% of public schools and 20% of all students in rural areas. Its work centers on three areas:
• building a pipeline of talent into public schools
•  cultivating an alumni network for long-term impact
• system reform
About Freedom Broker Armenia
Freedom Broker Armenia is a leading investment and brokerage company that provides individuals and institutions with access to global financial markets. The organization is committed to promoting financial literacy and supporting educational initiatives that drive sustainable growth in Armenia.