Հայաստանում կկազմակերպվի «Հայաստանի կապիտալի շուկաները. ապագայի հեռանկարներ» խորագրով առաջին ներդրումային և ֆինանսական համաժողովը
սեպտեմբերի 11, 2023
Հայաստանում կկազմակերպվի «Հայաստանի կապիտալի շուկաները. ապագայի հեռանկարներ» խորագրով առաջին ներդրումային և ֆինանսական համաժողովը։ Այն տեղի կունենա հոկտեմբերի 10-ին Dvin Music Hall-ում։
Համաժողովը համատեղ կազմակերպվել է Freedom Broker Armenia-ի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից և նպատակ ունի ստեղծել եզակի փոխգործակցության հարթակ այնպիսի թիրախային խմբերի միջև, ինչպիսիք են պետական մարմինները, բիզնեսի ներկայացուցիչները, լրատվամիջոցները և լայն հանրությունը։
Համաժողովն իր բնույթով մեկօրյա օֆլայն միջոցառում է՝ առցանց մասնակցության հնարավորությամբ։ Ակնկալվում է, որ մասնակիցների թիվը ավելի քան 500 մարդ՝ ներառյալ պետական կառույցների, բիզնեսի, մասնավոր ներդրողների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի հիմնական թեման կլինի Հայաստանում ներդրումային միջավայրի և կապիտալի շուկաների զարգացման հեռանկարների քննարկումը։ Միջոցառման շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել լիագումար նիստ, որին կմասնակցեն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Կենտրոնական բանկի, ՀՀ ֆինանսների նախարարության, խոշոր բանկերի, ինչպես նաև տեղական և արտասահմանյան խոշոր բիզնեսների և ներդրումային հիմնադրամների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովի շրջանակում նախատեսվում է նաև երեք պանելային քննարկում՝ «Ընկերությունների ներգրավումը կապիտալի շուկա», «Ներքին ներդրողի զարգացում», «Թվայնացումը՝ որպես ֆինանսական ոլորտի զարգացման առանցքային գործոն» խորագրերով։ Այս քննարկումները կմիավորեն ֆինանսների և ներդրումային փորձագետների և պրակտիկ մասնագետների՝ Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացման կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ գիտելիքների, փորձի և կարծիքների փոխանակման նպատակով:
Այս միջոցառումը դրական ազդեցություն կունենա երկրի ֆինանսական ոլորտի զարգացման վրա և կնպաստի Հայաստանում ներդրումային միջավայրի ամրապնդմանը։
Հոլդինգի մասին
Freedom Broker-ը ամերիկյան Freedom Holding Corp ֆինանսական հոլդինգի մի մասն է, որի բաժնետոմսերը վաճառվում են NASDAQ-ում FRHC նշանով: Հոլդինգի կապիտալիզացիան գերազանցում է 4,5 մլրդ ԱՄՆ դոլարը, կառավարվող ակտիվները՝ ավելի քան 5,4 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
Freedom Broker-ն ունի ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից տրված լիցենզիաներ` բրոքերային և դեպոզիտար գործունեություն իրականացնելու համար։
Freedom Finance ընկերությունների միջազգային խումբը ԱՊՀ և Կենտրոնական Ասիայի շուկաներում ներդրումային և բրոքերային ծառայությունների շուկայի առաջատարն է՝ միջազգային ֆինանսական շուկաներում ավելի քան 15 տարվա փորձով: Խմբի 119 գրասենյակներն ու մասնաճյուղերը գտնվում են Ասիայի, Եվրոպայի և Ամերիկայի 15 երկրներում։ Խմբի ընկերությունները լիցենզավորված են յուրաքանչյուր երկրում: Խմբի ընկերություններում հաճախորդների հաշիվների ընդհանուր թիվը գերազանցում է 350,000-ը:

В Армении пройдет первый инвестиционно-финансовый форум «Рынки капитала Армении: взгляд в будущее»
10 октября 2023 года в Dvin Music Hall будет организован первый инвестиционно-финансовый форум «Рынки капитала Армении: взгляд в будущее», который станет ключевым мероприятием для стимулирования интереса к развитию рынка капитала в Армении.
Форум будет организован совместно Freedom Broker Armenia и Министерством экономики Республики Армения, целью которого является создание уникальной площадки для взаимодействия ключевых целевых групп, таких как органы государственной власти, представители бизнеса, СМИ и широкая общественность.
Форум пройдет в формате однодневного офлайн-мероприятия. Ожидается, что число участников составит более 500 человек, включая представителей государственных органов, бизнеса, частных инвесторов и представителей СМИ.
Главной темой события станет обсуждение инвестиционного климата Армении и перспектив развития рынков капитала. В рамках мероприятия планируется провести пленарную сессию, на которой выступят представители Министерства экономики РА, Центрального Банка, Министерства финансов РА, руководители крупных банков, а также представители крупных локальных и зарубежных бизнесов и инвестиционных фондов.
Форум также предусматривает проведение трех панельных дискуссий: «Привлечение компаний на рынки капитала», «Развитие внутреннего инвестора», «Цифровизация как ключевой фактор развития финансовой отрасли». Эти дискуссии соберут экспертов и практиков в области финансов и инвестиций для обмена знаниями, опытом и мнениями по важнейшим вопросам развития рынка капитала в Армении.
Это событие окажет положительное влияние на развитие финансовой отрасли страны и поспособствует укреплению инвестиционного климата в Армении.
Справочная информация:
Freedom Broker входит в состав американского финансового холдинга Freedom Holding Corp, акции которого торгуются на бирже NASDAQ по тикерам FRHC. Капитализация холдинга превышает 4,5 млрд долларов США, активы под управлением – более 5,4 млрд долларов США.
Freedom Broker обладает лицензиями, выданными Центральным банком Республики Армения, на право осуществления брокерской и депозитарной деятельности.
Международная группа компаний Freedom Finance – лидер рынка инвестиционных и брокерских услуг на рынках СНГ и Центральной Азии с более чем 15-летним опытом работы на международных финансовых рынках. 119 офисов и филиалов группы расположены в 15 странах Азии, Европы и Америки. Компании группы лицензированы в каждой стране присутствия. Общее число клиентских счетов в компаниях группы превышает 350 тыс.