Զանգվածային ներդրողների ի հայտ գալը կօգնի ընկերություններին ներգրավել Հայաստանի կապիտալի շուկա
Ֆինանսական հատված ընկերությունների ներգրավման թեման առանցքային դարձավ «Հայաստանի կապիտալի շուկաները. ապագայի հեռանկարներ» առաջին ներդրումային և ֆինանսական համաժողովի պանելային քննարկումներից մեկում։ Միջոցառումը տեղի է ունեցել մարտի սկզբին Երևանում և կազմակերպվել է Freedom Broker Armenia- ի կողմից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ։
Բանախոսները քննարկեցին ֆինանսական շուկայի ենթակառուցվածքների զարգացման ներկա վիճակը և պետության դերը, հարցերի կազմակերպման հարցերը, ինչպես նաև Հայաստանում ցուցակման հնարավորությունները և պարտատոմսերի տեղաբաշխումից IPO-ների անցումը: Freedom Broker Armenia-ի տնօրենի տեղակալ Էդուարդ Սաֆարյանն ասաց, որ իրավիճակը աստիճանաբար զարգանում է, ավելի ու ավելի շատ բրոքերներ և բանկեր են ներգրավվում կապիտալում, ոլորտին աջակցությունը ներառված է պետական ​​ռազմավարության մեջ։ Բայց չնայած դրական միտումներին, դեռ մտածելու բան կա։
Ինչպես իր խոսքում նշեց Ֆինանսական շուկայի անդամների ասոցիացիաի գործադիր տնօրեն Կարեն Զաքարյանը, Հայաստանում բիզնեսը սովոր է աշխատել ստանդարտ բանկային համակարգով և օգտագործել վարկերը որպես միջոցներ հայթայթելու հիմնական գործիք, մինչդեռ արժեթղթերի թողարկումն ամբողջությամբ բացում է տարբեր հորիզոններ ընկերությունների համար: Երկրում փող կա, որը կարելի է ներդնել բիզնեսի զարգացման համար։ Այժմ միայն դոլարային ավանդներում կենտրոնացված է 14 միլիարդ դոլար։
«Մենք այստեղ ունենք 2,4 միլիարդ դոլար, որը կարելի է ներդնել։ Կան 18 բանկեր, որոնք ներդրումների և պետական ​​պարտքի գործակալներ են, նրանք ունեն 3,6 միլիարդ դոլարի սեփական կապիտալ: Գումարած ներդրումային ընկերություններ, կենսաթոշակային հիմնադրամներ։ Այս ամենը կարող է օգտագործել բիզնեսը, եթե այն գրավիչ է։ Բայց սա մեր կորպորատիվ պարտատոմսերը զարգացնելու խնդիր է»,- պարզաբանեց Կարեն Զաքարյանը: Նրա խոսքով՝ 2018 թվականից սկսած պարտատոմսերի ծավալն արդեն աճել է 4 անգամ։ Սա 2020 թվականի մայիսին մեկնարկած բարեփոխումների հետևանք է։
Թեման շարունակեց Сbonds-ի հիմնադիր, տնօրենների խորհրդի նախագահ Սերգեյ Լյալինը։ Ըստ նրա ներկայացրած տվյալների՝ Հայաստանում կորպորատիվ պարտատոմսերի թողարկումների ընդհանուր ծավալը կազմում է 970 մլն դոլար, սակայն դա այնքան էլ շատ չէ ԱՊՀ մյուս երկրների համեմատ։
Հայաստանում կա ընդամենը 20 թողարկող, եղել է կորպորատիվ պարտատոմսերի 115 թողարկում, որոնցից միայն ութն են ներկայացնում կորպորատիվ հատվածը։ Այսինքն՝ կա կողմնակալություն ֆինանսական հաստատությունների նկատմամբ։ Ընկերությունների ներգրավման համար հանրապետությունը կարող է օգտագործել իր հարեւանների փորձը։ Գումարած երկրորդային շուկայի ձևավորումը, շուկա ստեղծողների դերի բարձրացումը, տեղեկատվության թափանցիկությունը և վարկային վարկանիշները:
Բանախոսները համաձայնեցին, որ IPO-ն պարտատոմսերի թողարկումից հետո ոլորտի մարման հաջորդ մակարդակն է։ Եվրոասիական ֆոնդային բորսաների միության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Արմենուհի Հովակիմյանը նշեց, որ այստեղ կարևոր է կրթությունը. Եթե ​​իշխանությունները ցանկանում են զարգացնել ֆինանսական շուկան, նրանք սկսում են ապագա թողարկողներին կրթելուց:
«Ամբողջ ճանապարհը միասին են անցնում ։ Իսկ պետության կողմից մեծ աջակցություն կա։ Այս ամենը հանգեցնում է նրան, որ կազմակերպություններն իրենք են ցանկանում բացվել և մտնել ավելի մեծ տարածք։ Եթե ​​ընկերություն ստեղծվում է և մեծ հավակնություններ ունի, կապիտալի շուկա մուտք գործելու համար պահանջվում է մոտ 10 տարի։ Եթե ​​այն արդեն կա, ապա IPO-ի համար 5-6 տարի կպահանջվի»,- ասաց Արմենուհի Հովակիմյանը։
Team Telecom Armenia-ն դարձավ առաջին կապի կազմակերպությունը երկրում, որը անցավ IPO-ի: Ինչպես խոստովանեց ֆինանսական տնօրեն Կարեն Մնացականյանը, սա էվոլյուցիոն զարգացման հետևանք էր։
«Մեզ համար կարևոր էր, որ մենք բավարար ֆինանսական միջոցներ ունենայինք մեր կապիտալ ծախսերի համար։ Հարցերը ոչ թե IPO անել-չանելն էր, այլ՝ երբ: Սա մեզ թույլ տվեց շատ լավ առաջընթաց գրանցել և ռեսուրսներ ներգրավել։ Մենք վստահ չէինք, որ հաջողության կհասնենք։ Անակնկալն այն էր, որ ֆինանսական աջակցություն ստացանք մեզ անհրաժեշտ բոլոր կազմակերպություններից։ Այժմ կարևոր է, որ սա մեկանգամյա թողարկում չէ: Որպեսզի մեզ հետևեն այլ կազմակերպություններ»,- ամփոփեց Կարեն Մնացականյանը։

Появление массовых инвесторов позволит привлечь компании на рынки капитала Армении
Тема привлечения компаний в финансовый сектор стала ключевой на одной из панельных дискуссий первого инвестиционно-финансового форума «Рынки капитала Армении: взгляд в будущее». Мероприятие прошло в начале марта в Ереване и было организовано Freedom Broker Armenia совместно с Министерством экономики республики.
Спикеры обсудили актуальный статус развития инфраструктуры финансовых рынков и роль государства, вопросы организации выпусков, а также возможности для листинга в Армении и перехода от облигационных размещений к IPO. Эдуард Сафарян, заместитель директора Freedom Broker Armenia, рассказал, что ситуация постепенно развивается, все больше брокеров и банков занимаются капиталом, поддержка сектора входит в государственную стратегию. Но несмотря на положительную тенденцию, еще есть над чем подумать.
Как отметил в своем выступлении генеральный директор Ассоциации участников финансового рынка Карен Закарян, в Армении бизнес привык работать со стандартной банковской системой и пользоваться кредитами в качестве основного инструмента привлечения средств, тогда как выпуск ценных бумаг открывает перед компаниями совсем иные горизонты. В стране есть деньги, которые можно вкладывать в развитие дела. Только на депозитах в долларах сейчас сосредоточено $14 млрд.
«У нас здесь $2,4 млрд, которые могут быть инвестированы. Есть 18 банков, которые являются инвесторами и агентами госдолга, они имеют $3,6 млрд собственного капитала. Плюс инвесткомпании, пенсионные фонды. Все это может быть использовано бизнесом, если он является притягательным. Но это уже вопрос развития наших корпоративных бондов», — пояснил Карен Закарян. По его словам, объемы бондов с 2018 года уже выросли в 4 раза. Это следствие реформ, начатых в мае 2020 года.
Тему продолжил Сергей Лялин, основатель и председатель совета директоров провайдера по цифровым рынкам Сbonds. Согласно приведенным им данным, в Армении совокупный объем выпуска корпоративных облигаций составляет $970 млн. Но это не так много в сравнении с другими странами СНГ.
В Армении всего 20 эмитентов, было 115 выпусков корпоративных облигаций, из них только восемь представляют именно корпоративный сектор. То есть наблюдается перекос в сторону финансовых институтов. Для привлечения компаний республика может использовать опыт соседей. Плюс формирование вторичного рынка, повышение роли маркет-мейкров, информационная прозрачность и кредитные рейтинги.
Спикеры сошлись во мнении, что IPO — это следующий уровень зрелости сектора после выпуска облигаций. Заместитель Генерального секретаря Федерации евро-азиатских фондовых бирж Арменуи Овакимян отметила, что здесь важно образование. Если власти хотят заняться развитием финансового рынка, они начинают с просвещения будущих эмитентов.
«Они проходят весь путь вместе, сообща. И со стороны государства получается очень много поддержки. Все это ведет к тому, что организации сами хотят открыться и выйти на больший простор. Если компания создается и имеет большие амбиции, ей нужно примерно 10 лет, чтобы войти в рынок капитала. Если она уже существует, потребуется 5-6 лет для IPO», — сказала Арменуи Овакимян.
Team Telecom Armenia стала первой коммуникационной организацией в стране, которая перешла на IPO. Как признал ее финансовый директор Карен Мнацаканян, это стало следствием эволюционного развития.
«Нам было важно, чтобы у нас было достаточно финансов для наших капитальных затрат. Вопросы были не в том, делать или не делать IPO, а когда. Это позволило нам получить очень хороший прогресс и привлечь ресурсы. Мы далеко не были уверены, что у нас все получится. Сюрпризом было то, что мы получили финансовую поддержку от всех организаций, которые были нужны. Теперь важно, чтобы это не было одноразовым выпуском. Чтобы за нами шли и другие организации», — резюмировал Карен Мнацаканян.