ABBYY ընկերությունների խմբի հիմնադիր Դավիթ Յանը ելույթ կունենա Հայաստանում առաջին ներդրումային և ֆինանսական համաժողովին
Հայաստանում առաջին ներդրումային և ֆինանսական համաժողովը տեղի կունենա 2024 թվականի մարտի 5-ին Dvin Music Hall-ում։ Այն կազմակերպվել է Freedom Broker Armenia-ի կողմից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համագործակցությամբ, և նախատեսվում է դառնալ ֆինանսական ոլորտի նշանակալից իրադարձություն: Միջոցառումը մեկ հարթակում կմիավորի ավելի քան 500 մասնակցի: Ակնկալվում է, որ ելույթ կունենա 20 բանախոս՝ խոշոր բիզնեսի առաջնորդներ և համաշխարհային մակարդակի փորձագետներ։
Համաժողովը բացվելու է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Freedom Holding Corp. միջազգային հոլդինգի հիմնադիր և ղեկավար Թիմուր Տուրլովի ողջույնի խոսքով․ այս հոլդինգի անդամ է հենց Freedom Broker Armenia-ն։
Համաժողովին իր մասնակցությունը հաստատել է նաեւ արհեստական ինտելեկտի ոլորտում մասնագիտացած ձեռներեց Դավիթ Յանը, ով ABBYY ընկերությունների խմբի հիմնադիրն ու խորհրդի անդամն է։ Որպես ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու և գիտության և տեխնիկայի բնագավառում Ռուսաստանի կառավարության մրցանակի դափնեկիր, նա ներառվել է աշխարհի 200 ամենահարուստ գործարարների ցուցակում՝ ըստ Forbes ամսագրի: Համաժողովի ընթացքում նա հանդես կգա որպես բանախոս և կկիսվի Հայաստանի ֆինանսական հատվածի զարգացման գործում տեխնոլոգիաների դերի վերաբերյալ իր գաղափարներով ու մտքերով։
Համաժողովի բիզնես ծրագիրը կանդրադառնա երկրի ֆինանսական ոլորտի զարգացման առանցքային ասպեկտներին և հեռանկարներին։ Ամենալայնածավալ միջոցառումը կլինի «Ներդրումային միջավայրը Հայաստանում և կապիտալի շուկայի զարգացման հեռանկարները» թեմայով լիագումար նիստը։ Նախատեսվում է քննարկել օտարերկրյա ներդրողների համար երկրի հնարավորությունները, ֆինանսական շուկայի ենթակառուցվածքները, կապիտալի շուկայում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև պետական պարտքի պահանջարկի խթանման տարբերակները։
Համաժողովի հետագա աշխատանքները կշարունակվեն ներքին ներդրողների զարգացման և կապիտալի շուկա ընկերությունների ներգրավման վերաբերյալ պանելային քննարկումների շրջանակներում: Այստեղ առանցքային մասն է լինելու Freedom Holding Corp.-ի վերլուծաբանների համապարփակ ուսումնասիրության ներկայացումը։ «Հայաստանը ֆոնդային շուկաների համաշխարհային քարտեզի վրա» հետազոտությունն առաջին անգամ կներկայացվի լայն հանրությանը։
Համաժողովը կեզրափակվի «Թվայնացումը՝ որպես ֆինանսական արդյունաբերության զարգացման առանցքային գործոն» աշխատանքային նիստով, որից հետո մասնակիցները կկարողանան կարծիքներ փոխանակել միջոցառման ոչ պաշտոնական մասում։

Основатель группы компаний ABBYY Давид Ян выступит на первом инвестиционно-финансовом форуме Армении
Первый инвестиционно-финансовый форум в Армении состоится 5 марта 2024 года в Dvin Music Hall. Он организован Freedom Broker Armenia в сотрудничестве с Министерством экономики страны и призван стать знаковым событием в финансовом секторе. Мероприятие соберет на одной площадке свыше 500 участников. Ожидается выступление 20 спикеров — лидеров крупного бизнеса и экспертов мирового уровня.
Форум откроют приветственным словом вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян и Тимур Турлов, основатель и руководитель международного холдинга Freedom Holding Corp., в состав которого входит Freedom Broker Armenia.
Свое участие в форуме также подтвердил Давид Ян, предприниматель, специализирующийся на искусственном интеллекте, а также основатель и член правления группы компаний ABBYY. Будучи кандидатом физико-математических наук и лауреатом премии Правительства РФ в области науки и технологий, он вошел в топ-200 богатейших бизнесменов мира по версии журнала Forbes. В рамках форума он выступит в качестве спикера и поделится своими идеями и мыслями касательно роли технологий в развитии финансового сектора Армении.
Деловая программа форума затронет ключевые аспекты и перспективы развития финансовой отрасли страны. Наиболее масштабным событием станет пленарное заседание на тему: «Инвестиционный климат в Армении и перспективы развития рынка капитала». Планируется обсудить возможности страны для иностранных инвесторов, инфраструктуру финансового рынка, ситуацию на рынке капитала, а также варианты стимулирования спроса на государственный долг.
Дальнейшая работа форума продолжится в рамках панельных дискуссий по вопросам развития внутреннего инвестора и привлечения компаний на рынок капитала. Ключевой частью здесь станет презентация комплексного исследования аналитиков Freedom Holding Corp. «Армения на мировой карте фондовых рынков». Оно впервые будет представлено широкой публике.
Завершит форум рабочая сессия «Цифровизация как ключевой фактор развития финансовой индустрии», после чего участники смогут обменяться мнениями и контактами на неформальной части мероприятия.