Հարկային խթանները և գործընթացների ավտոմատացումը կարող են շարժիչ ուժ դառնալ Հայաստանում ներքին ներդրողների զարգացման համար
Ներքին ներդրողի զարգացումը կարևոր գործոն է Հայաստանում կապիտալի ժամանակակից շուկայի ձևավորման գործում։ Սա արտացոլված է այն ռազմավարության մեջ, որն իրականացնում են երկրի կառավարման մարմինները։ Նման եզրակացություններ են արվել Երևանում անցկացված «Հայաստանի կապիտալի շուկաները. ապագայի հեռանկարներ» առաջին ներդրումային և ֆինանսական համաժողովի շրջանակներում։ Միջոցառումը կազմակերպել էր Freedom Broker Armenia-ն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ։
Երեք պանելային քննարկումներից մեկը նվիրված էր ներքին ներդրողների զարգացման թեմային։ Բանախոսները քննարկեցին ներդրումային ակտիվության աճի հիմնական շարժիչ ուժերը, դրա համար առկա գործիքները, ապրանքների մատչելիության բարձրացումը, պետության դերը և ֆինանսական ներդրումների մասսայականացման հարցերը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանն իր ելույթում առանձնացրեց չորս հիմնական գործոն։ Առաջինը բնակչության ֆինանսական գրագիտությունն է. մարդիկ պետք է հասկանան, թե որտեղ են ներդրում անում, ինչ է դա, ինչ ռիսկեր և եկամուտներ կան: Կարևոր է նաև զարգացնել տեխնոլոգիան և ներդրումային հարթակների հասանելիությունը, որպեսզի անձը կարողանա արժեթղթերով գործարքներ կատարել մեկ հպումով, ինչպես այժմ կարելի է ավանդ բացել բանկային հավելվածում։ Գումարած բարենպաստ ներդրումային միջավայր (ձեռնարկությունների թափանցիկություն և ֆինանսական ենթակառուցվածքների զարգացում) և ներդրումային բազմազան հնարավորություններ, երբ միջոցները կարող են ուղղվել ինչպես ներքին շուկա, այնպես էլ արտաքին միջավայր:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը հանգամանորեն խոսեց ներքին շուկայի ներուժի մասին։ Այդ ներուժն են ֆինանսական կազմակերպությունները, անհատ ներդրողները, կենսաթոշակային հիմնադրամները։ Նրա խոսքով՝ ավանդների բազան երկրում աճում է, իսկ բանկային համակարգում տոկոսադրույքները կազմում են տարեկան 12 տոկոս։ Ընդ որում, մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն 3-4 տարում կրկնապատկվել է՝ 4 հազար դոլարից հասնելով 8 հազար դոլարի, մարդիկ պատրաստակամորեն օգտվում են հիմնական ֆինանսական գործիքներից, բայց արժեթղթերի շուկայի առումով դեռ անելիքներ կան։
Ֆինանսական շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի գլխավոր տնօրեն Կարեն Զաքարյանը հիշեցրեց, որ կապիտալի շուկաները ավանդաբար ամենամեծ զարգացումն են ստացել անգլո-սաքսոնական երկրներում։ Ժամանակի ընթացքում ֆոնդային շուկաներ հայտնվեցին այլ երկրներում: Չնայած այն նախապաշարմունքին, որ բաժնետոմսեր կամ պարտատոմսեր թողարկելիս առնվազն 70%-ը պետք է գնեն խոշոր ինստիտուցիոնալ խաղացողները, կան ակտիվներ, որոնք ամբողջությամբ կլանված են մանրածախ առևտրի կողմից:
Գործընկեր, ակտիվների կառավարման և բրոքերային գծով Armbrok ընկերության ղեկավար Աշոտ Մինասյանը շարունակեց համեմատել երկու երկրների ֆինանսական շուկաները։ Նա կարծում է, որ գրագիտության մակարդակի և ներդրումների մեջ բնակիչների ներգրավվածության առումով Հայաստանը գտնվում է Ռուսաստանում 2000-ականների սկզբի մակարդակին։
«Այս փուլում մեր բնակչությունը դեռ շատ վատ է գիտակցում իր հնարավորությունները։ Եվ այս համաժողովը մեծ խթաններից մեկն է, որ մարդիկ ավելի շատ հետաքրքրվեն ներդրումներով և բանկերի և բրոքերների օգնությամբ իրենց համար ապրանքներ գտնեն: Ի՞նչ կարելի է անել շուկան զարգացնելու համար։ Հայաստանում մի քանի տարի առաջ մենք օրենք ընդունեցինք, որը ֆիզիկական անձանց թույլ էր տալիս վճարել հիփոթեքի համար բնակարան գնելիս՝ օգտագործելով անձնական եկամտահարկը: Սա խթան հաղորդեց բնակարանաշինությանը»,- պարզաբանեց Աշոտ Մինասյանը:
Սակայն բնակչության կրթման գործում պետք է ներգրավված լինեն ոչ միայն բրոքերները, այլ նաև պետությունն ամբողջությամբ, շուկայի պրոֆեսիոնալ մասնակիցները, ներդրողները, ակադեմիական միջավայրը: Դրանում վստահ է Freedom Broker Armenia-ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը։
«Այն ճանապարհը, որով անցել է բանկային համակարգը, դեռ անցած չէ ներդրումային միջավայրում։ Այս զարգացման առանցքային շարժիչներից մեկը լինելու են բանկերը։ Մենք չունենք երկրի ամենաբարենպաստ աշխարհագրական դիրքը, և «քաշ» չունեցող ապրանքների զարգացումը, ինձ թվում է, շատ կարևոր է։ Ֆինանսական ոլորտն այն ոլորտներից է, որն անպայման պետք է առաջնահերթություն ստանա»,- եզրափակեց Հովակ Հովակիմյանը:

Tax incentives and process automation can become drivers for the development of domestic investors in Armenia
The development of the domestic investor is an important factor in the formation of a modern capital market in Armenia. This is reflected in the strategy that the country's government bodies are implementing. Such conclusions were made within the framework of the first investment and financial forum “Armenian Capital Markets: Future Outlook”, which was held in Yerevan. The event was organized by Freedom Broker Armenia together with the Ministry of Economy of the RA.
One of the three panel discussions was devoted to the topic of domestic investor development. The speakers discussed the key drivers of growth in investment activity, current tools for this, increasing the availability of products, the role of the state and issues of popularizing financial investments.
Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Narek Teryan highlighted four main factors in his speech. First of all, this is the financial literacy of the population - people must understand where they are investing, what it is, what the risks and returns are. It is also important to develop technology and the availability of investment platforms so that a person can make transactions with securities in one click, just as one can now open a deposit in a banking application.
Other factors are a favorable investment environment (transparency of enterprises and development of financial infrastructure) and a variety of investment opportunities, when funds can be directed both to the domestic market and to the external environment.
Deputy Chairman of the Central Bank of the Republic of Armenia Hovhannes Khachatryan spoke in detail about the potential of the domestic market. These are financial organizations, individual investors, pension funds. According to him, the deposit base in the country is growing, and rates in the banking system are 12% per annum. At the same time, GDP per capita doubled in 3-4 years - from $4 thousand to $8 thousand. People willingly use basic financial instruments, but in terms of stock markets there is still work to be done.
CEO of Financial Market Members Association Karen Zakaryan recalled that capital markets have traditionally received the greatest development in Anglo-Saxon countries. Over time, stock markets appeared in other countries. Despite the prejudice that when issuing shares or bonds, at least 70% should be bought by large institutional players, there are assets that are completely absorbed by retail.
Partner, head of asset management and brokerage Armbrok Ashot Minasyan continued to compare the financial markets of the two countries. He believes that in terms of the level of literacy and involvement of residents in investing, Armenia is at the level of the early 2000s in Russia.
“At this stage, our population is still very poorly aware of their capabilities. And this forum is one of the big pushes for people to become more interested in investments and find products for themselves with the help of banks and brokers. What can be done to develop the market? In Armenia, several years ago, we passed a law that allowed individuals to pay for a mortgage when buying a home using personal income taxes. This gave impetus to housing construction,” Ashot Minasyan explained.
However, not only brokers, but also the state as a whole, professional market participant, investors, and the academic environment should be involved in educating the population. CEO of Freedom Broker Armenia Ovak Ovakimian is confident of this.
“The path that the banking system has traversed has not yet been traversed in the investment environment. One of the key drivers of this development will be banks. We do not have the most favorable geographical location of the country, and the development of products that do not have “weight”, it seems to me, is very important. The financial sector is one of those areas that definitely needs to be prioritized,” Ovak Ovakimian noted.