Հարկային խթանները և գործընթացների ավտոմատացումը կարող են շարժիչ ուժ դառնալ Հայաստանում ներքին ներդրողների զարգացման համար
Ներքին ներդրողի զարգացումը կարևոր գործոն է Հայաստանում կապիտալի ժամանակակից շուկայի ձևավորման գործում։ Սա արտացոլված է այն ռազմավարության մեջ, որն իրականացնում են երկրի կառավարման մարմինները։ Նման եզրակացություններ են արվել Երևանում անցկացված «Հայաստանի կապիտալի շուկաները. ապագայի հեռանկարներ» առաջին ներդրումային և ֆինանսական համաժողովի շրջանակներում։ Միջոցառումը կազմակերպել էր Freedom Broker Armenia-ն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ։
Երեք պանելային քննարկումներից մեկը նվիրված էր ներքին ներդրողների զարգացման թեմային։ Բանախոսները քննարկեցին ներդրումային ակտիվության աճի հիմնական շարժիչ ուժերը, դրա համար առկա գործիքները, ապրանքների մատչելիության բարձրացումը, պետության դերը և ֆինանսական ներդրումների մասսայականացման հարցերը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանն իր ելույթում առանձնացրեց չորս հիմնական գործոն։ Առաջինը բնակչության ֆինանսական գրագիտությունն է. մարդիկ պետք է հասկանան, թե որտեղ են ներդրում անում, ինչ է դա, ինչ ռիսկեր և եկամուտներ կան: Կարևոր է նաև զարգացնել տեխնոլոգիան և ներդրումային հարթակների հասանելիությունը, որպեսզի անձը կարողանա արժեթղթերով գործարքներ կատարել մեկ հպումով, ինչպես այժմ կարելի է ավանդ բացել բանկային հավելվածում։ Գումարած բարենպաստ ներդրումային միջավայր (ձեռնարկությունների թափանցիկություն և ֆինանսական ենթակառուցվածքների զարգացում) և ներդրումային բազմազան հնարավորություններ, երբ միջոցները կարող են ուղղվել ինչպես ներքին շուկա, այնպես էլ արտաքին միջավայր:
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը հանգամանորեն խոսեց ներքին շուկայի ներուժի մասին։ Այդ ներուժն են ֆինանսական կազմակերպությունները, անհատ ներդրողները, կենսաթոշակային հիմնադրամները։ Նրա խոսքով՝ ավանդների բազան երկրում աճում է, իսկ բանկային համակարգում տոկոսադրույքները կազմում են տարեկան 12 տոկոս։ Ընդ որում, մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն 3-4 տարում կրկնապատկվել է՝ 4 հազար դոլարից հասնելով 8 հազար դոլարի, մարդիկ պատրաստակամորեն օգտվում են հիմնական ֆինանսական գործիքներից, բայց արժեթղթերի շուկայի առումով դեռ անելիքներ կան։
Ֆինանսական շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի գլխավոր տնօրեն Կարեն Զաքարյանը հիշեցրեց, որ կապիտալի շուկաները ավանդաբար ամենամեծ զարգացումն են ստացել անգլո-սաքսոնական երկրներում։ Ժամանակի ընթացքում ֆոնդային շուկաներ հայտնվեցին այլ երկրներում: Չնայած այն նախապաշարմունքին, որ բաժնետոմսեր կամ պարտատոմսեր թողարկելիս առնվազն 70%-ը պետք է գնեն խոշոր ինստիտուցիոնալ խաղացողները, կան ակտիվներ, որոնք ամբողջությամբ կլանված են մանրածախ առևտրի կողմից:
Գործընկեր, ակտիվների կառավարման և բրոքերային գծով Armbrok ընկերության ղեկավար Աշոտ Մինասյանը շարունակեց համեմատել երկու երկրների ֆինանսական շուկաները։ Նա կարծում է, որ գրագիտության մակարդակի և ներդրումների մեջ բնակիչների ներգրավվածության առումով Հայաստանը գտնվում է Ռուսաստանում 2000-ականների սկզբի մակարդակին։
«Այս փուլում մեր բնակչությունը դեռ շատ վատ է գիտակցում իր հնարավորությունները։ Եվ այս համաժողովը մեծ խթաններից մեկն է, որ մարդիկ ավելի շատ հետաքրքրվեն ներդրումներով և բանկերի և բրոքերների օգնությամբ իրենց համար ապրանքներ գտնեն: Ի՞նչ կարելի է անել շուկան զարգացնելու համար։ Հայաստանում մի քանի տարի առաջ մենք օրենք ընդունեցինք, որը ֆիզիկական անձանց թույլ էր տալիս վճարել հիփոթեքի համար բնակարան գնելիս՝ օգտագործելով անձնական եկամտահարկը: Սա խթան հաղորդեց բնակարանաշինությանը»,- պարզաբանեց Աշոտ Մինասյանը:
Սակայն բնակչության կրթման գործում պետք է ներգրավված լինեն ոչ միայն բրոքերները, այլ նաև պետությունն ամբողջությամբ, շուկայի պրոֆեսիոնալ մասնակիցները, ներդրողները, ակադեմիական միջավայրը: Դրանում վստահ է Freedom Broker Armenia-ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը։
«Այն ճանապարհը, որով անցել է բանկային համակարգը, դեռ անցած չէ ներդրումային միջավայրում։ Այս զարգացման առանցքային շարժիչներից մեկը լինելու են բանկերը։ Մենք չունենք երկրի ամենաբարենպաստ աշխարհագրական դիրքը, և «քաշ» չունեցող ապրանքների զարգացումը, ինձ թվում է, շատ կարևոր է։ Ֆինանսական ոլորտն այն ոլորտներից է, որն անպայման պետք է առաջնահերթություն ստանա»,- եզրափակեց Հովակ Հովակիմյանը:

Налоговые льготы и автоматизация процессов могут стать драйверами развития внутреннего инвестора в Армении
Развитие внутреннего инвестора — важный фактор формирования современного рынка капитала в Армении. Это отражается в той стратегии, которую реализуют государственные органы страны. Такие выводы были сделаны в рамках первого инвестиционно-финансового форума «Рынки капитала Армении: взгляд в будущее», который прошел в Ереване. Мероприятие было организовано Freedom Broker Armenia совместно с Министерством экономики республики Aрмения.
Теме развития внутреннего инвестора была посвящена одна из трех панельных дискуссий. Спикеры обсудили ключевые драйверы роста инвестиционной активности, актуальные инструменты для этого, повышение доступности продуктов, роль государства и вопросы популяризации финансовых вложений.
Заместитель министра экономики Республики Армения Нарек Терян в своем выступлении выделил четыре основных фактора. В первую очередь, это финансовая грамотность населения — люди должны понимать, куда они инвестируют, что это вообще такое, какие есть риски и доходность. Немаловажно развитие технологий и доступность инвестиционных платформ, чтобы человек мог совершать сделки с ценными бумагами в один клик подобно тому, как сейчас можно открыть вклад в банковском приложении.
Плюс благоприятная инвестиционная среда (прозрачность предприятий и развитие финансовой инфраструктуры) и разнообразие инвестиционных возможностей, когда можно направлять средства как во внутренний рынок, так и во внешнюю среду.
Заместитель председателя Центрального банка Республики Армения Оганнес Хачатрян подробно рассказал о потенциале внутреннего рынка. Это финансовые организации, индивидуальные инвесторы, пенсионные фонды. По его данным, в стране растет депозитная база, а ставки в банковской системе составляют 12% годовых. При этом ВВП на душу населения за 3-4 года удвоился — с $4 тыс. до $8 тыс. Люди охотно пользуются базовыми финансовыми инструментами, но в плане фондовых рынков еще есть, над чем работать.
Генеральный директор Ассоциации участников финансового рынка Карен Закарян напомнил о том, что традиционно наибольшее развитие рынки капитала получили в англосаксонских странах. Со временем фондовые рынки появились и в других государствах. Несмотря на предрассудки, что при выпуске акций или облигаций минимум 70% должны купить крупные институциональные игроки, там есть активы, которые полностью поглощаются розницей.
Партнер, руководитель управления активами и брокериджа Armbrok Ашот Минасян продолжил сравнение финансовых рынков двух стран. Он считает, что по уровню грамотности и вовлеченности жителей в инвестирование Армения находится на уровне начала 2000-х годов в России.
«На данном этапе у нас население пока очень слабо осведомлено о своих возможностях. И этот форум — один из больших толчков, чтобы люди больше интересовались инвестициями и сами находили себе продукты с помощью банков и брокеров. Что можно сделать для развития рынка? У нас в Армении несколько лет назад приняли закон, который позволял за счет налога на доходы физлиц оплачивать ипотеку при покупке жилья. Это дало толчок для жилищного строительства», — пояснил Ашот Минасян.
Однако просвещением населения должны заниматься не только брокеры, но и государство в целом, профессиональные участники рынка, инвесторы, академическая среда. В этом уверен директор Freedom Broker Armenia Овак Овакимян.
«Тот путь, который прошла банковская система, еще не пройден в инвестиционной среде. Одним из ключевых драйверов этого развития будут банки. У нас не самое выгодное географическое положение страны, и развитие продуктов, у которых нет «веса», мне кажется, очень важно. Финансовый сектор — это одно из тех направлений, которое обязательно нужно приоритезировать», — резюмировал Овак Овакимян.