«Freedom Broker»-ը կպարգևատրի «Ոսկե ծիրան» փառատոնի լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմի թիմին
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի փակումն այս տարի կանցկացվի Կինոյի տանը և կնշանավորվի Ատոմ Էգոյանի «Օրացույց» ֆիլմի ցուցադրությամբ, որն այս տարի դարձավ 30 տարեկան։
Մինչ Էգոյանի ֆիլմի ցուցադրությունը, «Ոսկե ծիրանի» պաշտոնական գործընկեր «Ֆրիդոմ Բրոքեր» (Freedom Broker) ընկերությունը «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագրի լավագույն մասնակիցներից մեկին կպարգևատրի հատուկ մրցանակով՝ ֆիլմի անձնակազմին տրամադրելով 1 մլն դրամական պարգև՝ հաջորդ նախագծի իրականացման համար։
Նշենք, որ այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը Երևանում կանցկացվի հուլիսի 9-ից 16-ը՝ «Հետ նայելով գալիքին» (Looking back to the future) կարգախոսով։ Կինոփառատոնն ավանդաբար հանրությանը ներկայացնում է մրցութային ֆիլմեր ամբողջ աշխարհից, այդ թվում՝ Կաննի, Բեռլինի, Վենետիկի և այլ կինոփառատոների լավագույն ֆիլմացանկից։ Այս տարի կինոփառատոնի շրջանակներում Երևան էին ժամանել Կաննի կինոփառատոնի Ոսկե արմավենու 2 դափնեկիրներ՝ Ժան-Պիեռ Դարդեն և Լյուկ Դարդեն եղբայրները,
Վենետիկի կինոփառատոնի «Ոսկե առյուծ»-ի դափնեկիր ճապոնացի ռեժիսոր, սցենարիստ, դերասան Տակեշի Կիտանոն, Վենետիկի կինոփառատոնի «Ոսկե առյուծ»-ի դափնեկիր, ֆիլիպինցի ռեժիսոր Լավ Դիասը,օսկարակիր պրոդյուսեր Ջերեմի Թոմասը, պորտուգալացի ռեժիսոր Պետրո Կոստան,ղազախ ռեժիսոր Սերգեյ Դվորցևոյը, Կաննի կինոփառատոնի հետխորհրդային տարածաշրջանի գլխավոր խորհրդատու Ժոել Շապրոնը և այլ հայտնի հյուրեր։

Freedom Broker наградит команду лучшего короткометражного кино в рамках фестиваля
Закрытие кинофестиваля «Золотой абрикос» в этом году пройдет в Доме кино и ознаменуется показом фильма Атома Эгояна «Календарь», которому в этом году исполнилось 30 лет.
Перед показом картины Эгояна, инвестиционная компания Freedom Broker, которая выступает официальным партнером «Золотого абрикоса», наградит специальным призом одного из лучших участников конкурсной программы короткометражных фильмов «Кориз» (Косточка), предоставив съемочной команде вознаграждение в размере 1 млн. драмов на реализацию следующего проекта.
Отметим, что кинофестиваль Золотой абрикос проходит в Ереване с 9 до 16 июля под слоганом "Looking back is yet to come" (Оглядываясь в грядущее). Кинофестиваль по традиции представляет публике конкурсные фильмы из разных стран мира, в том числе киноленты из Каннского, Берлинского, Венецианского и других кинофестивалей. В этом году в Армению в рамках кинофестиваля приехали обладатели 2-х Золотых пальмовых ветвей Каннского кинфестиваля братья Жан-Пьер и Люк Дарденны, обладатель «Золотого льва» Венецианского кинофестиваля японский режиссер, сценарист, актер Такеши Китано, лауреат Венецианского кинофестиваля, известный филиппинский режиссер Лав Диас, оскароносный продюсер Джереми Томас, португальский режиссер Петро Коста, казахстанский режиссер Сергей Дворцевой, главный консультант Каннского кинофестиваля по постсоветскому региону Жоэль Шапрон и др.