Fintech լուծումները կարող են դառնալ Հայաստանում ֆինանսական ոլորտի զարգացման կատալիզատոր
«Հայաստանի կապիտալի շուկաները. ապագայի հեռանկարներ» առաջին ներդրումային և ֆինանսական համաժողովի պանելային քննարկումներից մեկը նվիրված էր թվայնացման թեմային՝ որպես ֆինանսական ոլորտի զարգացման առանցքային գործոն։ Միջոցառումը կազմակերպել էր Freedom Broker Armenia-ն՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ և համախմբել ոլորտի ավելի քան 500 ներկայացուցիչների։
Բանախոսները՝ մոդերատոր, Freedom Broker Armenia-ի զարգացման գծով տնօրեն Դավիթ Առաքելյանի գլխավորությամբ, քննարկեցին երկրի ֆինանսական շուկաներում նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման, դրանց ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև բիզնեսի համար նորարարական ֆինանսական լուծումների առկայության, թվայնացման և ֆինտեխ արդյունաբերության զարգացման հարցերը Հայաստանում ։
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը նշեց, որ Հայաստանի քաղաքականությունն այսօր արտացոլված է ֆինանսական շուկայում։ Նրա խոսքով՝ թվային լուծումները շատ կարևոր են, քանի որ դրանք կարող են ազդել երկրում մրցակցության զարգացման վրա։
Որպեսզի Հայաստանի ֆինանսական համակարգը դառնա միջազգային խոշոր հանգույց, որին կվստահեն և որի միջոցով կներգրավվեն ներդրումներ, անհրաժեշտ է գործընթացների թվայնացում։ Այս մասին իր խոսքում ընդգծեց ՀԿԴ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Դեպոզիտար ծառայությունների վարչության ղեկավար
Լևոն Կլեկչյանը։ Երեք հիմնական ոլորտներն են, ըստ նրա, ավանդները, փոխանակումները և շուկաները։ Երկրում թվային արտադրանքի գործարկումով առցանց հաշիվների թիվն արդեն զգալիորեն ավելացել է, իսկ թրեյդերների թիվը՝ 26 անգամ։
«Հայաստանի համար նորարարական լուծումները և՛ անհրաժեշտություն են, և՛ հնարավորություն։ Fintech և բջջային հավելվածները բիզնեսին ավելի են մոտեցնում իրենց հաճախորդներին, և այս ամենը օգնում է նրանց աճել և դիվերսիֆիկացնել իրենց ծառայությունները: Ֆինանսական լուծումները զարգացման կատալիզատոր են»,- ասաց Նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն; Գործադիր խորհրդի անդամ, ICC Հայաստանի ազգային կոմիտեի Առևտրի և ներդրումների հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Մարգարյանը։
Ինչպես իր ելույթի ժամանակ նշեց FL Consulting-ի ֆինանսական ծառայությունների ղեկավար Ահարոն Լեւոնյանը, թվայնացումը հասկանալու բանալին դրա հիմքում է:
Միևնույն ժամանակ, հայկական շուկան ոչնչով չի տարբերվում միջազգային պրակտիկայից, և այստեղ նորարարությունների և առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրումը նույնպես հսկայական ժամանակ և ռեսուրսներ է պահանջում։ Այժմ ամենահայտնի փոփոխությունը մոդուլային է, երբ ամեն ինչ սկսվում է ֆասադային փոփոխություններից, հաճախորդի հետ հպման կետերը դառնում են թվային և առանց թղթի, իսկ փոխակերպումը տեղի է ունենում աստիճանաբար։
FinTech Armenia-ի հիմնադիր գործադիր տնօրեն Ստեֆան Լուկասը վստահություն է հայտնել, որ մոտ ապագայում կշարունակեն զարգանալ կարևոր ֆինտեխ կլաստերները։ Այժմ տեխնոլոգիական փոփոխություններ են տեղի ունենում ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում։ Շատ տարածաշրջաններում կառավարությունները ներդրումներ են կատարում ֆինտեխ էկոհամակարգեր ստեղծելու համար: Սա միտում է։
Formula VC վենչուրային ֆոնդի համահիմնադիր և գործընկեր BANA Angels բիզնես հրեշտակների ցանցի նախագահ Գրիգոր Հովհաննիսյանը համաձայնել է այն պնդման հետ, որ ֆինտեխ ուղղությունը Հայաստանում նոր է սկսում ձևավորվել, թեև հայկական ընկերությունների մեջ կան խոշոր խաղացողներ։ Ներդրումային հարթակ Eqwefy-ի գործադիր տնօրեն Սամսոն Ավետյանի խոսքով՝ ներդրումների ծավալով Հայաստանը զբաղեցնում է 134-րդ տեղը աշխարհում։ Տեխնոլոգիական կողմն արդեն պատրաստ է, բայց այս ոլորտն աջակցության կարիք ունի։

Финтех-решения могут стать катализатором развития финансовой отрасли Армении
Теме цифровизации как ключевому фактору развития финансовой отрасли была посвящена одна из панельных дискуссий первого инвестиционно-финансового форума «Рынки капитала Армении: взгляд в будущее». Мероприятие было организовано Freedom Broker Armenia совместно с Министерством экономики республики и собрало свыше 500 представителей сектора.
Спикеры под руководством модератора Давида Аракеляна, директора по развитию Freedom Broker Armenia, обсудили внедрение инновационных технологий на финансовых рынках страны, их инфраструктуру, а также доступность инновационных решений в сфере финансов для бизнеса, цифровизацию и развитие финтех-индустрии в Армении.
Первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Геворг Манташян отметил, что вся политика Армении сегодня отражается на финансовом рынке. По его словам, цифровые решения очень важны, потому что могут влиять на развитие конкуренции в стране.
Чтобы финансовая система Армении стала крупным международным хабом, которому будут доверять и посредством которого будут привлекаться инвестиции, необходима цифровизация процессов. Это подчеркнул в своем выступлении Левон Клекчян, заместитель генерального директора Центрального депозитария, главный специалист по депозитарному обслуживанию. Три основных направления, по его словам, — это депозиты, биржа и маркетплейсы. С запуском цифровых продуктов в стране уже значительно выросло число онлайн-счетов, а количество трейдеров увеличилось в 26 раз.
«Инновационные решения для Армении — это и необходимость, и возможность. Финтех и мобильные приложения приближают бизнес к своим клиентам, и это все помогает ему расти и диверсифицировать услуги. Финансовые решения являются катализатором для развития», — подчеркнул генеральный директор национального центра инноваций и предпринимательства, член исполнительного совета и председатель комиссии по торговле и инвестициям Национального комитета ICC Армения Айк Маргарян.
Как заметил в ходе выступления руководитель финансовой практики FL Consulting Аарон Левонян, ключ к пониманию цифровизации лежит в ее основе.
При этом рынок Армении ничем не отличается от международной практики, и внедрение инноваций и передовых технологий здесь так же требует огромного количества времени и ресурсов. Самое популярное изменение сейчас — модулярное, когда все начинается с фасадных изменений, точки соприкосновения с клиентом становятся цифровыми и безбумажными, а трансформация идет постепенно.
Стефан Лукас, генеральный директор и основатель FinTech Армения, выразил уверенность, что в ближайшем будущем важные кластеры финтеха продолжат свое развитие. Технологические изменения сейчас происходят по всему миру, в том числе в Армении. Во многие регионах правительства вкладывают деньги в создание финтех-экосистем. Это тренд.
Сооснователь и партнер венчурного фонда Formula VC, президент сети бизнес-ангелов BANA Angels Григор Ованнисян согласился с утверждением, что финтех-направление в Армении только начинает формироваться, хотя крупные игроки есть и среди армянских компаний. По данным же генерального директора инвестиционной платформы Eqwefy Самсона Аветяна, Армения занимает 134-ю строчку в мире по инвестициям. Технологическая сторона уже готова, но это направление нуждается в поддержке.